27.Říjen 2017

Boccisté si zasoutěžili na 18. ročníku havířovského turnaje letos s mezinárodní účastí

18. ročník havířovského turnaje v boccie se odehrál ve dnech 20. ‑ 22. října 2017 v prostorách Městské sportovní haly v Havířově. Kromě tradiční soutěže jednotlivců, se poprvé před havířovským publikem představili hráči všech kategorií i v soutěži týmů a párů. Kvalitu celého turnaje podpořila i účast výprav z Anglie, Polska a Slovenska. K vidění byly velmi zajímavé a napínavé zápasy.

IMG_2368

První turnajový den, v pátek 20. 10., se představili boccisté v kategoriích týmů BC1 a BC2 a párů BC3 a BC4. Bylo to vůbec poprvé, co se tyto soutěže hráli v Havířově.

Soutěže týmů BC1 a BC2 se zúčastnilo 5 skupin a první místo obsadil CZ a SK team 2, za který nastoupila aktuální mistryně ČR v soutěži jednotlivců BC1 za sezónu 2016/2017 Kateřina Cuřínová společně s Peter Novota, který je aktuálně 6. ve slovenské lize v kategorii BC2 a Rastislavem Kurilakem.

V soutěži párů BC3 obsadil první místo Polska pair. Polsko reprezentovala dvojice Damian Iskrzycki, který je 69. nejlepším hráčem světa ve své kategorii a aktuálně jeden z nejlepších polských hráčů a Edyta Owcarz, která je 91. v celkovém světovém žebříčku. Kategorii párů BC4 vyhráli domácí boccisté Jan Bajtek a Marek Schmid z HSC Havířov.

IMG_2555

Celkem 42 hráčů se pak účastnilo sobotních soubojů jednotlivců v základních skupinách jednotlivých kategorií, které vyvrcholili v nedělní finálové zápasy. V kategorii BC1 potvrdila svou formu Kateřina Cuřínová, která s přehledem vyhrála skupinu a všechny zápasy play-off. Kategorii BC2 ovládl slovenský hráč Peter Minarech, který zaváhal jen ve skupině, kde vyhrál nad Pepou Žabkou až v tie breaku. Finálový zápas vyhrál v poměru 12:0. Zlato v kategorii BC3 si po zásluze odvezl bez jediného prohraného zápasu na Slovensko Boris Klohna. V poslední kategorii BC4 se utkali vítězové všech sobotních skupin. Bez ztráty zápasu prošel turnajem Michal Pros, který ve finálovém souboji porazil domácího Jana Bajtka.

Sobotní turnajový den dal možnost k soutěžení všem, kteří hrají bocciu především pro zábavu, nebo prozatím nejsou klasifikování k „ostrým“ zápasům. OPEN turnaj o pohár primátorky města si zahrálo 10 hráčů z České a Slovenské republiky a z vítězství se radoval Filip Hyrák z havířovského HSC.

IMG_2535

I letos nechyběla celoturnajová soutěž o nejsympatičtějšího hráče, kterým se stal Josef Žabka a nejsympatičtější rozhodčí pak Adéla Jasvecová. V pátek a sobotu byl pro hráče k dispozici také výrobce herních pomůcek ze Slovenska Ondřej Bašťák Ďurán, se kterým hráči konzultovali různé vychytávky nebo zkoušeli jeho výrobky.

V neděli u vyhlášení výsledků nechyběla náměstkyně primátorky města Havířova Alena Zedníková, která společně s havířovskými hokejisty Davidem Chrobočkem, Lukášem Bednářem a Jakubem Kotalou předala medaile a ceny.

„Celý turnaj, který se letos pyšnil hojnou mezinárodní účastí, se povedl a všichni jsme si ho užili. Děkuji všem hráčům, rozhodčím, dobrovolníkům a fanouškům za jejich účast, které si vážíme,“ říká na závěr ředitel turnaje Petr Kalman.

IMG_2814

K uskutečnění letošního již 18. ročníku mohlo dojít hlavně díky podpoře ze strany sponzorů, kterými byly Moravskoslezský kraj, Statutární město Havířov, Nadace Residomo, Nadace ČEZ, hotel Park INN by Radison Ostrava, běžecký závod Havířovská desítka a Česká federace boccii.